Byrokratická Kambodža a nůž na palubě

15. 12. 2015

Nedá se nic dělat, tohle si zaslouží samostatný článek. Cesta do Kambodži a získávání víz byla celkem legrace.

Cesta z Koh Phangan do Siem Reap aneb nůž na palubě

Brzo ráno vstávačka, vzbudit si odvoz do přístavu na Koh Phangan → lodí na Koh Samui a Densak → busem do Sura Thani (já překřtil na Surikaty) → letadlem do Siem Reap (Kambodža). U prohlídky osobních zavazadel v Sura Thani se mě Kristýna ptá, jestli jsem si dal nůž do velkýho báglu. Jasně, že dal… Brašnu s foťákem radši projedou retgenem dvakrát a pak s naprostou sebejistotou odcházíme.

V Bangkoku si musíme zavazadla vyzvednout a znovu projít kontrolou pro cestu mimo Thajsko, do Siem Reap. Brašnu opět projíždějí dvakrát a žádají mě o otevření. Jsem furt v klidu, dokud nezaslechnu slovo cutter, které mě znejistí. Pak už jen odevzdaně vytahuju svůj Victorinox z boční kapsy brašny a s nešťastným výrazem vhazuji do boxu, jehož obsah zcela jistě večer potěší několik pracovníků letiště.

Vydávání víz v Kambodži

V letadle jsme vyplnili papíry na víza, po přistání se rychle dostali do letiště a byli tak hned na začátku fronty na víza. Nicméně jsme neměli požadovaných $ 30 na osobu, takže jsme je vybrali z bankomatu, ale rázem jsme byli ve frontě poslední. Nevadí, hlavní zábavou byla procedura vydávání víz – zaměstnávala přes 10 lidí.

Dva vybírají pasy, dokumenty, fotky i peníze. Další má kufřík s penězi. Ano, peníze dávají do normálního koženého kufříku. Další úředník něco kontroluje, další něco z pasu opisuje, další lepí samolepku s vízem a poslední vrací pasy lidem čekající ve frontě na výdej. Celkem vydání víza projde rukama 10 lidí v řadě, za nimiž na zdi visí cedulka se zákazem fotografování.

Ještě nekončíme

Jdu k znuděnému celníkovi, který na můj pozdrav neřekne ani Hello, zívne, pomalu si něco štrachá za přepážkou, vyfotí mě, vrátí pas i další dokumenty, nepozdraví a pokyne ať vypadnu.

Vyzvednu bágly a cestou k východu nechávám u telefonující uniformy jeden z vyplněných papírů a když míjím dalšího, taky ho obdaruju jedním lejstrem. Výstupní vízum mám sešívačkou připnuté v pasu.

Vítejte v Kambodži!

Související místa

Komentáře jsou vypnuty.